Tulum Peyniri Çalıştayı sona erdi

 

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tulum Peyniri Çalıştayı sona erdi.

Erzincan Valiliği Koordinasyonunda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 2 gün süren Tulum Peyniri çalıştayı sona erdi. Programın kapanış konuşmasını yapan  Erzincan Valisi  Süleyman Kahraman, çalıştaydan çıkacak sonucun Tulum Peyniri üretimine önemli derecede katkı sağlayacağını ifade etti.

Hilton Garden Otelde düzenlenen çalıştayın kapanış programına, Vali  Süleyman Kahraman, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler  Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, dokuz ilin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri ile Üniversitelerden akademisyenler ve sektör temsilcileri katıldı.Gerçekleştirilen grup çalışmalarının ardından konuşma yapan Vali  Süleyman Kahraman  Erzincan tulum peynirinin  Türkiye'nin tulum peyniri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti; " Gerçekten böyle bir çalıştaya ihtiyaç vardı. Bu Tulum peyniri  Türkiye'nin tulum peyniridir. Bu peynirimize benzeyen obruk peyniri daha önce görev yaptığım  Karaman'da vardı. Oda derilere basılıp 30 metre derinlikteki bir mağarada saklanıyor. Biz özellikle  Erzincan tulum peynirini önemsiyoruz.  Erzincan tulum peyniri  Türkiye'ye mal olmuş bir peynirdir. Tulum peyniri, tüm  Türkiye'de  Erzincan tulum peyniri olarak anılıyor. Bu çalıştayda alınan kararların görüşleri ve takibi inşallah  Erzincan Valisi olarak şahsım ve paydaş olan diğer arkadaşlar ile beraber yapacağız. Bugün burada yapılan çalıştay sonucunda sektör sorunlarına çözümler üretilerek verimin daha da artırılması için güzel fikirlerin ortaya çıktığına yürekten inanıyorum.  Türkiye'nin her yerinden gelen hocalarıma ve uzmanlarımıza tecrübelerini bilgilerini ve görüşlerini bizler ile paylaştıkları için teşekkür ediyorum. Bu çalıştayın ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Vali Kahraman konuşmasının ardından çalıştaya katılan akademisyenler ve sektör temsilcileriyle hatıra fotoğrafı çektirerek, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler  Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu'na  Erzincan Tulum Peyniri ve  Erzincan bakırı hediye etti. - ERZİNCAN