Siyah incirde İlk ihracat Almanya’ya yapıldı

Osmangazi ilçesine bağlı Karabalçık köyünden Berlin'e gönderilecek ürünlerin paketleme çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye'de ilk defa bir belediyenin bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin ihracatına başladığını belirterek, mesleki standartların sağlanarak fiyatların belirlenmesi konusunda düzenleyici kuruluş olmak istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Tarım AŞ, Bursa'nın siyah incir deposu Karabalçık Köyü'nden satın aldığı siyah incirleri Almanya'ya sattı. Piyasa fiyatlarının üzerinde üreticilerden toplanan ürünler, köy meydanında kurulan depoda paketlenerek ihracata hazır hale getirildi.

Türkiye'de Milat

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gelişmiş ülkelerde tarımsal ürünlerin satış ve pazarlamasının üreteci birlikleri veya kooperatifler aracılığıyla yapıldığını hatırlatarak, gerçekleştirilen ihracatla birlikte Türkiye'de buna belediyeleri de dahil ettiklerini söyledi. Türkiye'de ilk defa bir belediyenin bölgesinde yetişen tarım ürünlerinin ihracatına başladığını söyleyen Başkan Altepe, hedeflerinin Büyükşehir'in imkanlarını kullanarak üreticiye daha fazla kazandırmak ve ihracatta elde edilen geliri yine üreticiler için kullanmak olduğunu ifade etti. Bursa'da bir yandan üretime destek verirken diğer yandan pazarlamayla ilgili tüm araştırmaları eksiksiz yürüttüklerini, sadece siyah incir için başta Hollanda ve Almanya olmak üzere dünya pazarlarını didik didik ettiklerini vurgulayan Başkan Altepe, “Çalışmalarımızın sonucunda Bursa Siyah İncir üreticileri Birliği'yle ilk ihracatımızı gerçekleştirmiş oluyoruz. İstiyoruz ki tarım ürünlerinin fiyatlarının belirlenmesi ve pazarlanması konusunda düzenleyici kuruluş olalım. Üreticimiz zarar görmesin. Fiyatlar daha da yükselsin ve kazanan köylümüz olsun. Onun için bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz" dedi.

5 TIR Yolda

Bursa Siyah İncir Üreticileri Birliği Başkanı Osman Öz ise, Başkan Altepe'nin sektör bileşenlerine sağladığı katkı nedeniyle duygulandıklarını belirtti. Yaklaşık 1 yıldır Tarım AŞ'yle yaptıkları çalışmaların sonuç verdiğini, incirin toptan alım fiyatının 1.5 TL'den 2 TL'yi çıktığını anlatan Öz, “İnşallah daha iyi olacak. Dışarıya şimdilik 5 Tır gönderiyoruz ama devamı gelecek" diye konuştu.