TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ, AB TARIM VE KIRSAL KALKINMA KOMİSERİ PHİL HOGAN İLE BERLİN'DE BİR ARAYA GELDİ

11. Dünya Gıda ve Tarım Forumu kapsamında düzenlenen Tarım Bakanları Konferansı için Berlin'de bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Phil Hogan ile görüştü.

Bakan Pakdemirli, Hogan ile görüşmesinde IPA fonları (kırsal kalkınma fonları) ve AB ile uyum süreci, coğrafi işaretler kapsamında iş birliği ve ticareti artırmaya yönelik iş birliği konularını ele aldı.

Dr. Bekir Pakdemirli, 2018'de Arjantin'de yapılan G20 Tarım Bakanları Zirvesi kapsamında Hogan ile buluşmasında 2014-2020 dönemi için tarım ve kırsal kalkınma sektörünün rekabetçilik ve yenilik sektörü ile birleştirilmesinden dolayı gerçekleşen bütçe kesintisine yönelik memnuniyetsizliğini dile getirdiğini hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli, kesinti sonucunda tarım ve kırsal kalkınma sektörüne 2018-2020 yılları için ayrılan bütçenin 504,2 milyon avrodan 324,1 milyon avroya indirildiğini ve kurumsal kapasite geliştirme alt sektörü için ise sadece 2020'de 10 milyon avro tahsis edilmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

2007-2013 döneminde Türkiye'ye tahsis edilen 790 milyon avronun kullanılması sonucu, programın başarı ile tamamlandığını vurgulayan Dr. Pakdemirli, her iki program sayesinde gıda güvenliği, hayvan refahı, çevre, yenilenebilir enerji gibi birçok konuda büyük ilerlemeler kaydedildiğini ve bu ilerlemelerin kırsal bölgelerde ekonomik ve sosyal refahın iyileştirilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

 

"COĞRAFİ İŞARETLER KAPSAMINDA AB İLE İLERİ DÜZEYDE İŞ BİRLİĞİ HEDEFLİYORUZ"

Ankara'da geçen yıl Avrupa Komisyonu Heyeti temsilcileri ile coğrafi işaretlere yönelik ileri düzeyde iş birliğini amaçlayan bir toplantı gerçekleştirildiğini belirten Bakan Pakdemirli, toplantı neticesinde, 2019 yılı içerisinde AB'de ve Türkiye'de karşılıklı olarak coğrafi işaret tescilinin hızlı bir şekilde sağlanması amacıyla 20+20 üründen oluşan pilot sistemin başlatılması kararı alındığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Bu bağlamda ülkemiz tarafından 20 adet üründen oluşan bir listenin hazırlanarak 2019 yılı içerisinde Avrupa Komisyonuna iletilmesi planlanmakta. Başlatılan pilot sistemin, sonraki dönemde yapacağımız iş birliği için güzel ve sağlam bir zemin oluşturacağına inancım tam. Ayrıca, yürüteceğimiz bu çalışmaların, bundan sonraki çalışmalarımız için rehber niteliğinde olacağına ve halihazırda AB Komisyonunda bekleyen 14 adet ürünümüzün tescil sürecinin hızlanmasına büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyim." değerlendirmesinde bulundu.

https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/2082/Tarim-Ve-Orman-Bakani-Bekir-Pakdemirli-Ab-Tarim-Ve-Kirsal-Kalkinma-Komiseri-Phil-Hogan-Ile-Berlinde-Bir-Araya-Geldi