STELLA KİRAZ FİDANI

Geç mevsim (10 Haziran), meyvesi fıçı şeklinde, çok iri , parlak koyu kırmızı renkli, çok sert, gevrek ve çok kalitelidir.
Ağaçları çok verimli olup, % 9 oranında meyve çatlaması yapar.
Kendine verimli olarak bilinen tek çeşittir.
Yola çok dayanıklıdır.

REGİNA KİRAZ FİDANI

Ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişir oldukça verimlidir. Meyveleri iri, uzun ve kalın saplı, meyve kabuğu koyu kırmızı siyah arasındadır,meyve eti kırmızı meyveleri sert, sulu, aromatik ve tatlıdır. . Hasat zamanı: 0900 Ziraattan 7-10 gün sonradır. Tozlayıcıları: Starks Gold, Kordia, Karina, Summit, Sam, Schneiders Spate Knorpelkirsche’dir . 1957 yılında Almanya’da Jork Enstitüsü tarafından Schneiders Spate Knorpelkirsche ile Rube arasında melezleme sonucunda elde edilmiştir. Ticari olarak 1981 yılında piyasaya çıkmıştır. Ağaçları kuvvetli ve güçlüdür piramit şeklinde büyür. Dallar yayvan ve aşağı doğru eğiktir. Çiçeklenmesi oldukça geçtir.

VAN KİRAZ FİDANI

Orijini

1944. Kanada

Ağaç Özellikleri

Ağaçları orta kuvvette ve geniş yapılıdır, erken verime ulaşır, meyve verimi yüksek ve süreklidir. Kendine verimsiz olduğundan tozlayıcı kullanılmalıdır

Meyve Özellikleri

Orta büyüklükte ve bozuk kalp biçimindedir; siyaha çalan koyu kırmızı renklidir; meyve eti kırmızı-turuncu, dayanıklı, orta sululukta ve lezzetlidir. Ortalama 8 – 8,5 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Haziran ayının 2.haftasından itibaren hasadına başlanır.

Tozlayıcılar

Vista, Lambert, Bing

STARKS GOLD KİRAZ FİDANI

Orijini

Kanada

Ağaç Özellikleri

Ağaçları yarı dik ve kuvvetli gelişir. Verimliliği yüksektir. Birçok kiraz çeşidi için tozlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Meyve Özellikleri

Geç olgunlaşan, orta irilikte, kabuğu sarı renkte, sert ve orta kalitede bir kiraz cinsidir. Kozmetik, pasta ve şekerleme sanayinde kullanılır. %3 oranında meyve çatlaması yapar ve taşımaya dayanıklılığı azdır.

Hasat Zamanı

Haziran ayının 4.haftası itibariyle hasadına başlanır.

Tozlayıcılar

Ziraat 0900 çeşidi ile karşılıklı tozlaşır.

NOBLE KİRAZ FİDANI

Orijini

İngiltere

Ağaç Özellikleri

Ağaçları orta kuvvette ve yaygın gelişir. Orta verimli ve kaliteli bir çeşittir. Kendine verimsiz bir çeşit olduğundan tozlayıcı kullanılmalıdır.

Meyve Özellikleri

Meyve çok iri, kalp şeklindedir. Orta uzunlukta saplı, meyve kabuğu koyu morumsu renkte, meyve eti sert, sulu ve çok lezzetlidir. % 5 oranında meyve çatlaması yapar.

Hasat Zamanı

Haziran ayının 1. haftasının başlangıcı itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Lambert.