WILLIAMS ARMUT FİDANI

Orijini

1770 yılında İngiltere’de bulunmuştur.

Ağaç Özellikleri

Ağaçlar gençken dikine kuvvetlice büyür, verim başlayınca gelişme      yavaşlar ve yayvanlaşır. Klasik ayva anacı ile uyum sağlamaz.

Meyve Özellikleri

Meyvesi orta iri – iri konik, boyunlu, orta kısmı geniş armut biçimindedir. Meyve kabuğu açık yeşil, ince, sap çukuru çevresi paslı, yeme olumunda sarı renktedir. Meyve eti beyaz, ince dokulu, tereyağı tipinde, çok sulu, tatlı ve aromalı olup kalitesi mükemmeldir. Sofralık, kurutmalık ve konservelik olarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 3. haftası itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Akça, Mustafabey, Comice

SANTA MARIA ARMUT FİDANI

Orijini : 1951 yılında İtalya’da William ve Coscia melezlemesinden elde edilmiştir.
Ağaç Özellikleri

Ağaçları güçlü ve erken verime yatar, yarı dik ve hızlı gelişir. Verimli ve ülkemizde çok yaygın bir çeşittir.

Meyve Özellikleri
Meyve iri ve konik şekillidir. Meyve kabuk rengi hasat döneminde açık yeşil zemin üzerine al yanaklıdır. Meyve eti beyaz, orta sulu ve orta lezzetlidir. Soğuk hava deposunda olgunluğa ulaştığında kabuğu sarı renk alır ve uzun süre depolanabilir. Ortalama 65–70 cm genişlikte, sap hariç 105 cm uzunlukta olup yaklaşık 220 gram ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ağustos ayının 1. haftası itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar

Williams, Abate Fetel

MARGERITE MARILLAT (KIEFER) ARMUT FİDANI

Orijini : İngiltere
Ağaç Özellikleri

Ağaçları yarı dik ve çok hızlı gelişir. Çok verimli bir çeşit olup ülkemizde oldukça yaygındır.

Meyve Özellikleri

Meyveleri iri, bazen de çok iridir. Sap ve çiçek kesimi dar olup orta kesimi oldukça şişkindir. Yeşil sarı zemin üzerine beneklidir. Meyve eti beyaz, kumlu, orta sulu ve orta lezzetlidir. Erwinia (ateş yanıklığı) hastalığına çok dayanıklıdır. Soğuk hava tesislerinde uzun süre depolanabilir. Ortalama meyve eni 90mm. meyve uzunluğu sap hariç 95 mm. olup, yaklaşık 350 gr. ağırlığındadır.

Hasat Zamanı

Ekim ayının ilk günleri itibariyle hasat edilir.

Tozlayıcılar
Williams

NASHİ ARMUT FİDANI

Orijini
1972 - Japonya. Nashi kelimesi Japonca da armut anlamında kullanılmaktadır. Nashi-Hosui Japon armut çeşitlerinin dünyada en yaygın olanıdır.

Ağaç Özellikleri

Ağaçları orta güçte yarı dik gelişir. Spur bir çeşit olduğundan sık dikime uygundur. Armut yetiştirilebilen tüm bölgelerimize önerilir. Enwinia (ateş yanıklığı) hastalığına dayanıklıdır. Çok verimli bir yapısı olduğundan mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır.

Meyve Özellikleri

Meyveleri orta irilikte, açık kahve zemin üzerine sarı benekli ve az paslıdır. Uzun saplı, basık ve şişkindir. Meyve eti beyaz, çok sulu, müthiş aromalı ve lezzetlidir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir.
Ortalama 61 mm. genişlikte, sap hariç 53 mm. uzunlukta olup yaklaşık 140 gram ağırlığındadır.
Hasat Zamanı

Ağustos ayının 1. haftası.

Tozlayıcılar

Kendine verimli bir çeşittir.

HAZİRAN GÜZELİ ARMUT FİDANI

Orijini : Anadolu
Ağaç Özellikleri

Ağaçları yarı dik ve çok hızlı gelişme sağlar. En erkenci armut çeşidi olup çok verimlidir.

Meyve Özellikleri

Orta irilikte yeşil zemin üzerine kırmızı yanaklıdır. Sulu, tatlı ve hoş kokuludur. Meyve eti sarı, hafif kumludur. Ortalama 50 mm genişlikte, sap hariç 95 mm uzunlukta olup yaklaşık 170 gram ağırlığındadır.


Hasat Zamanı

Haziran ayının 4. haftası başlanıp birden fazla toplama gerektirir. Dökülme yapması sebebiyle hasadına geç kalınmamalıdır.

Tozlayıcılar

Williams