inci kefali koruma altında

Doğal yaşam alanı bir tek sodalı Van Gölü suları olan ve çoğalmak için nehirlere göç eden inci kefaline, üreme dönemi olduğu için avlanma yasağı getirildi. Bu bağlamda balıklar koruma altına alındı.

Yaşama alanı Van Gölü olan ancak üremek için akarsulara göç eden inci kefalinin, dünyada az rastlanan bu yolculuğu, her yıl nisan ayının ortalarında başlıyor. Büyük sürüler halinde tuzlu ve sodalı göl suyundan uzaklaşıp tatlı su yataklarına akın eden balıklar, yumurtalarını buralardaki bentlere bırakıyor. Ancak yasağa rağmen kimi vatandaşların avlanmaya çıkması inci kefalinin neslini tehdit ediyor. Balıkların korunması için harekete geçen güvenlik güçleri ise son yıllarda sıkı önlemler alıyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın yaklaşık 10 yıldır verdiği mücadele sonunda, Jandarma ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri kaçak avcılara göz açtırmıyor. Gölde sahil güvenlik botları, tatlı su yataklarında ise silahlı devriye ekipleri, balığın kutsal yolculuğu sırasında rahatsız edilmemesi ve avlanmaması için büyük çaba gösteriyor. Alınan önlemleri yerinde kontrol eden YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, gece yarısından sonra jandarma ekipleriyle Van Gölü'nün Muradiye ve Erciş ilçelerindeki tatlı su yatakları ve balık bentlerini gezdi. Sarı, burada yaptığı açıklamada, balığın tuzlu sudan tatlı suya göç ederken ya da tatlı sudan tuzlu suya geçerken bir müddet beklemesi gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde balık şoka giriyor ve göçü tamamlayamadığı için ölüyor. Bu fizyolojik olay için beklemesi gereken balığı, bilinçsiz insanlar kaçak ağlarla avlıyorlar ve Van Gölü'nün çevresinde satmaya çalışıyorlar" dedi.

Her balığın karnında ortalama 10 bin yumurtanın bulunduğunu ifade eden Sarı, şöyle devam etti: "Bu dönemde bir tane balığı avladığımızda aslında 10 bin balığı avlamış oluyoruz. Önlem alınmazsa bu dönemde çok büyük katliam yapılıyor. Jandarma Komutanlığı ekipleri, Van Gölü çevresinde büyük bir koruma tedbiri almış durumda. Şu anda bu bölgede, 100'den fazla güvenlik görevlisi inci kefalini koruyor. Yağmur yağsa da sel meydana gelse de bu faaliyetlerini sürdürüyorlar. Yaptıkları çok kutsal bir görev. Hem mahsaplar da hem dere boylarında inci kefalinin korunması için büyük çaba gösteriyorlar. Bu faaliyete katılan tüm görevlilere balıklar adına teşekkür ediyorum. Bu tedbirler sadece Van ile sınırlı kalmıyor, gölün diğer tarafı olan Bitlis'te de aynı tedbir sürdürülüyor. "


http://www.buyuyenturkiye.com/haber/inci-kefali-koruma-altinda