Eğirdir'de elma bahçesi doludan hasar gördü.

Eğirdir'de 5 bin dönüm elma bahçesi doludan hasar gördü Isparta'nın Eğirdir ilçesi ve köylerinde hafta sonu etkili olan dolunun tarım alanlarına verdiği zarar netleşiyor. Tarım İlçe Müdürü Uğur Turgut, elma bahçelerindeki ürünlerin yüzde 70'e yakınında zarar oluştuğunu belirtti.     Eğirdir ile Balkırı, Eyüpler, Tepeli, Yuvalı, Cire, Serpil, Yukarı Gökdere ve Sipahiler köylerinde 12 Haziran günü meydana gelen dolu yağışının ardından başlayan hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Elma bahçelerindeki ürünlerin yüzde 70'inin hasar gördüğünü belirten Uğur Turgut, "Yaklaşık 5 bin dekar elma bahçesinde hasar olduğu tespit edildi. Tarımsal Destekleme Şubemize afet ihbarında bulunduk." dedi.

Dolunun en etkili olduğu Tepeli köyünün muhtarı İrfan Çatal, yağışın çok kısa sürmesine rağmen hasarın büyük olduğunu dile getirdi. Dolu yağışının özellikle Boğazova mevkiinde etkili olduğunu ifade eden Çatal, "Köyümüzdeki 5 bin dönüm elma bahçesinin yaklaşık 3 bin 500 dönümü doludan zarar gördü. Zarar gören yerlerden bin 500 dönümü hazineye ait olan yerler. Buralara Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) belgesi alamadığımız için sigorta yaptıramadık. Zararımız çok büyük. Geçen yıl da aynı sıkıntıyı yaşadık. Yetkililerden köylülerimizin bankalara olan kredi borçlarının ötelenmesini istiyoruz." diye konuştu.

Tepeli köyünden çiftçi Abdullah Çelik, "30 dönüm elma bahçemin hepsi doludan zarar gördü. 20 dönümü sigortalı olduğu için zararımı sigorta şirketi karşılayacak. Fakat 10 dönümlük arazim hazinenin olduğu için ÇKS belgesi alamadım ve sigorta yaptıramadım." dedi.

Dolunun verdiği hasardan dolayı bu yıl bahçesine yaptığı masrafı bile karşılayamayacağını belirten Mustafa Çelik ise, 16 dönüm bahçesinin yüzde 80'inin zarar gördüğünü söyledi. Bahçesini doluya karşı sigorta yaptırmadığını aktaran Çelik, borçlarını ödemek için bankadan kredi çekmek zorunda kaldığını belirtti.

Eğirdir Işık Sigorta Yetkili Acentesi Turan Çiçek ise dolu afetinin sigorta kapsamında olduğunu kaydetti. Geçen yıl meydana gelen ve aynı bölgede büyük hasara yol açan dolu yağışından çok sayıda çiftçinin zarar gördüğünü hatırlatan Çiçek şu bilgiyi verdi: "Geçen yıl bu bölgede 45 çiftçimizin bahçesini sigortaladık. Bu yıl yine aynı bölgede 150 çiftçimize sigorta poliçesi keserek bahçelerini güvence altına aldık. Tarım sigortası konusunda çiftçiler daha duyarlı olmalı. Devlet, bahçesini sigortalattıran kişinin masrafının yüzde 50'sini destekliyor. Tarım sigortası yaptıran çiftçilerimizin zararını karşılayacağız."

www.haber32.com.tr