Zeytinyağı Fiyatları Artınca Sahteciler Ortaya Çıktı

Türkiye'de, bu yıl zeytinyağı fiyatları rekor derecede artınca "ürün sahteciliği"nde de artış olduğu bildirildi.

FİYATLAR ARTINCA SAHTE ÜRÜNLER ARTTI

İspanya'daki kuraklık sonrası fiyatların yükseleceği beklentisi nedeniyle üreticinin zeytinyağını stoklamayı tercih etmesi iç piyasada da fiyatları artırdı. Geçen yıl ortalama 6 liradan satılan sızma zeytinyağı üretici fiyatının bu yıl 12 liraya çıktığına işaret eden sektör yetkilileri, raflarda satılan zeytinyağları içinde tağşişli yani farklı yağlarla karıştırılmış ürünlerin oranında artış yaşandığı konusunda uyarıda bulundu.

MARKETLERDE SATILIYOR

Tüketicilerden gelen şikayetler üzerine harekete geçen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) yetkilileri, piyasadan topladığı örnekleri Uluslararası Zeytin Konseyi (COI) tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarda inceledi. İnceleme sonucunda içinde zeytinyağı olmayan bitkisel yağların marketlerde satıldığının tespit edildiği kaydedildi.

"SPEKÜLATİF SÖYLEMLERDEN KAYNAKLANIYOR"

UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, yaptığı açıklamada zeytinyağı fiyatlarındaki artışın, aslında rekolte düşüklüğüne bağlı olmadığını, zeytinin hasat zamanı ortaya atılan "Dünyada ve Türkiye'de zeytin rekoltesi düşük, zeytinyağı fiyatları artacak" gibi spekülatif söylemlerden kaynaklandığını söyledi.

"ESER MİKTARDA BİLE ZEYTİNYAĞI OLMAYAN ÖRNEKLER"

Ümmühan Tibet, UZZK'nın ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı denetimlerde pamuk, kanola ve ayçiçek yağı karıştırılmış zeytinyağlarının tespit edildiğini vurgulayarak, "İçinde 'eser miktarda' bile zeytinyağı olmayan örneklerle karşılaştık. Bu çok ciddi bir durum, bu sene bu çok yoğunlaştı. Tüketici ucuza zeytinyağı aldığını zannederken pahalıya bitkisel yağ alıyor" ifadesini kullandı.

"EN BÜYÜK PAY TÜKETİCİYE AİT"

Tağşişin önüne geçilmesi konusunda en büyük payın tüketiciye düştüğüne dikkati çeken Tibet, "Tüketici bilinci gelişmeli, tüketici ucuz mal talep etmezse tağşişli ürün yapılmaz. Tüketici rengine bakarak tağşişi tespit edemez. Zeytinyağı karışımları kolay tespit edilen karışımlar değil" diye konuştu.

"VATAN HAİNLİĞİ"

Tibet, zeytinyağında yapılan tağşişin sektöre çok yönlü zarar verdiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Tağşiş, dürüstlüğünü tartışılır duruma düşürdüğü için tüccarımıza, sanayicimize, uygun fiyata zeytinyağı aldığını düşünen ama aslında yüksek fiyata bitkisel yağ alan tüketicimize ve katma değerini kaybeden üreticimize zarar veriyor. Üreticinin katma değeri üreticiye değil maalesef hile yapan kişiye gidiyor. Zeytinyağında yapılan tağşiş vatan hainliğiyle eş değerdir. Çünkü bu sıradan bir hırsızlık vakası değil. Buna alet olan herkes bu zarara ortak olmaktadır. Satış yapılan yerler büyük sorumluluk taşıyor. Biz UZZK olarak hileli mal satan iş yerlerinin takipçisiyiz. Bunlara karşı yasal hakkımızı kullanarak mücadele ediyoruz ve edeceğiz."

http://www.haberler.com/zeytinyagi-fiyatlari-artinca-sahteciler-ortaya-7067345-haberi/