Bakan Arzu, "Geleceğimi Koruyorum" projesi tanıtım toplantısına katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" konulu sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısına katıldı.​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının işbirliğinde ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" konulu sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısı MEB Şura Salonu'nda düzenlendi.

Emine Erdoğan konuşmasında, projeyi hayata geçiren bakanlıklara teşekkür etti.

Toprak ve suyun hayat anlamına geldiğini, yoklukları halinde yaşamın olamayacağını vurgulayan Erdoğan, insanın gıda almadan vücudundaki besin depolarını kullanarak günlerce, su olmadan ise sadece bir kaç gün yaşayabileceğine dikkati çekti.

Toprak ve su hassasiyetinin çocukların farkındalık alanlarına taşınmasının önemine değinen Erdoğan, geleceğin en önemli meselesinin doğal kaynakların yönetimi olduğunu söyledi.

Dünyanın kalabalıklaştığına işaret eden Erdoğan, dünya nüfusunun 150 yıl önce 1 milyarken bugün 7 milyar olduğunu, 2050'de 9 milyar olmasının beklendiğini belirtti.

Erdoğan, çocukların yüzde 70'e yakınının kentlerde yaşadığını, doğal yaşamı tecrübe edemeden, ağaçları tanıyamadan, yaprakları birbirinden ayırt edemeden yetiştiğini dile getirdi.

Bir avuç toprakta gözle görülmeyen birçok canlı olduğunu anlatan Erdoğan, toprağın sadece insanlar için değil hayvanlar ve bitkiler için de vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Erdoğan, toprağın, bitkilerin evi, hayvanların yaşam alanı olduğunu ifade ederek "Toprağı kaybettiğimizde onu geri kazanmak çok zor. Bir santimetre kalınlığında toprağın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle bu değerli emanete hep birlikte sahip çıkmalıyız" dedi.

Dünyadaki suların yüzde 97'sinin okyanus ve denizlerdeki tuzlu su, yüzde 3'ünün kullanılabilen tatlı su olduğunu vurgulayan Erdoğan, suyu çok dikkatli kullanmak ve kirletmemek gerektiğini kaydetti.

Emine Erdoğan, ailelere çocuklarını tabiat hakkında bilinçlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Tüm okullarda ekoloji sınıfı açılabileceğini belirten Erdoğan, "Hiç olmazsa okul bahçelerinin bir bölümünde ekim alanı oluşturmak seferberliğini başlatalım. Okullarımız, şehirlerimizin öğretmenleri olsun. Gri beton alanlar olabildiğince azaltılsın, çocuklarımızın bitkileri yakından tanıyabileceği bahçe düzenlemeleri yapılsın. Yemyeşil okullarımız olsun. Geleceğimi Koruyorum Projesi belki de buna vesile olur."

Erdoğan, sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkileyen küresel bir sorunla karşı karşıya olunduğunu belirterek verimli toprağı koruma hedefiyle 2015'in Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "Toprak Yılı" ilan edildiğini hatırlattı.

Bunun geç kalınmış bir seferberlik olduğunu, toprağın korunmasının dünyanın geleceğini yakından ilgilendirdiğini ifade eden Erdoğan, bu gidişata "dur" demenin yolunun, tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve kapsamlı bilinç oluşturulmasından geçtiğini söyledi.

Bu bilincin evler ve okullarda açığa çıkabileceğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Bir kişide, bir evde, bir okulda başlayacak duyarlılık genişleyerek kitleselleşecektir. Minik bir saksıda başlayan ilgi, çocuklarımızı tabiatın zenginliklerini öğrenmeye yöneltecektir. Sevgi bilmekle başlar. Tabiatın dilini öğrenen çocuk onu daha da sever, sevdikçe daha iyi korur. Her şey minik bir kürek, küçük bir saksı, bir avuç toprak ve tohumla başlıyor. Çocuklarımız kendi ekebilecekleri tohumlar sayesinde toprakla temas edecek bir bitkinin yetişme sürecine şahitlik edeceklerdir. Bu süreçte emeği, sabrı öğrenecek, çaba harcadıkları şeye daha çok sahip çıkacaklardır. Çocuklarımız tabiatı hoyratça kullanan anlayışın esiri olmayacaklardır. Yaşadığı doğal çevreyle dost olacaktır."

Emine Erdoğan, proje kapsamında 2 yıl boyunca yapılacak etkinliklerin bir nesle çevre duyarlılığı ve tabiat dostluğu kazandırmaya vesile olacağını söyledi.

Bakan Arzu: Toprak ve su bakanlığımızın ilgi alanı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ise yaptığı konuşmada, "toprak ve su" konularının kendi bakanlıklarının, gelecek nesillerin ve çocukların da Milli Eğitim Bakanlığının ilgi alanı olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla bizim ikimizin işbirliği, Hanımefendinin de himayesinde olursa, geleceğimiz toprağımız ve suyumuz emin ellerdedir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin son 12 yılda tarım alanında büyük değişim ve dönüşüm sağladığını belirten Bakan Arzu, "Bu dönemde tarımsal hasılada dünyanın 7'nci, Avrupa'nın ise birinci büyük ekonomisi olduk ve dünyanın 196 ülkesine bin 760 çeşit tarımsal ürün ihraç eder hale geldik" dedi.

Toplantıda öğrenciler ile protokoldekilere içerisinde çeşitli meyve ve sebze tohumlarının bulunduğu, ağaç ve bitki örnekleri ile bunların yetişme koşullarının zengin görsellerle işlendiği "Yeşil Defter" dağıtıldı.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, öğrenciler ile MEB Şura Salonu'nun bahçesinde saksıya tohum ekti.

Emine Erdoğan, "ne ektiği"nin sorulması üzerine, "Ben sevdiğim için acı biber ektim" yanıtını verdi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yuriko Shoji, öğrenciler, öğretmenler ve diğer davetliler katıldı.

"Geleceğimi Koruyorum" projesi

FAO'nun 2015 yılını "Uluslararası Toprak Yılı" ilan etmesi münasebetiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün teklifi ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün uygun görüşü ile yaygın etkisinin ülkesel boyutta olacağı, gelecek nesiller için doğal kaynakların korunması, kullanımı ve geliştirilmesine yönelik "Geleceğimi Koruyorum" sosyal sorumluluk projesi hazırlanarak, proje protokolü ilgili taraflarca 30 Haziran 2015 tarihinde imzalandı.

Bu proje ile Türkiye'nin sahip olduğu tarım alanları, su kaynakları ve bitki besin ürünlerinin bilinçsizce kullanımı sonucu oluşabilen olumsuzlukların önüne geçmek, genç kuşakların, geri dönüşümü ve sürdürülebilirliği olmayan doğal kaynakların korunması ve kullanımı ile ilgili hassasiyeti yüksek bir neslin yetişmesini temin etmek maksadıyla, 30 büyükşehir il sınırları içerisinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerine ve dolaylı yararlanıcılar olarak da öğrencilerin, öğretmen ve ebeveynlerine yönelik eğitim ve etkinlik faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda, öğrencilere dağıtılmak üzere toprak ve su temalı, hikaye kitapları, yap-boz ve boyama kitapları ve bunun yanı sıra öğretmen ve ebeveynler için de el kitabı ve broşür hazırlanarak dağıtılacak.

Ayrıca, okullarda izlettirilmek üzere animasyon film hazırlanacak, toprak ve su temalarını içeren kamu spotları televizyon ekranlarında yayınlanacak.

30 büyükşehirin tamamında "Geleceği Koruyan Çocuklar" Hatıra Ormanlarının kurulması, Devlet Tiyatrolarında toprak ve su temalı bir oyunlar sahnelenmesi, temalarla ilgili resim yarışmaları düzenlenmesi, bütün il birincilerinin haziran ayının ilk haftası kutlanan Toprak Bayramına denk gelecek tarihte Ankara'da resimlerinin sergilenmesi ve dereceye giren öğrencilerin Bakanlık makamlarınca ödüllendirilmesi gibi bir dizi faaliyet hayata geçirilecek.

Söz konusu projenin süresi iki yıl olup, ilk yıl 7 bölgenin birer büyük şehrinde, ikinci yıl ise 30 büyükşehirin tamamında faaliyetler gerçekleştirilecek.