Organik patates çiftçiyi ihya etti

Konya'da ilk kez organik tarım vadisindeki 2 köyde, ziraat odası, üniversite, İl Özel İdaresi ve Tarım İl Müdürlüğü öncülüğünde üretilen 400 ton patates, kısa süre içinde tükendi.

Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, 2007'de odaya başkan seçildikten sonra, bölgenin dağlık kesiminde yer alan hiç bozulmamışorganik tarım vadilerini değerlendirmek, buradaki yoksul dağ köylülerinin durumlarını iyileştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Taşkent ilçesinden Akşehir'e kadar olan dere kenarlarındaki taraçalarda organik tarım yapıp çiftçiye iyi gelir getirecek bir ürün düşündüklerini ve bu düşüncelerini İl Özel İdaresi, Tarim İl Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile paylaştıklarını anlatan Ataiyibiner, “Bu kurumlarla ortak bir çalışma yürütmeye karar verdik vepatates üretiminde karar kıldık” dedi.

Türk tarımının geleceği için organik tarımı ve yeni havzalar oluşturmayı, dere kenarlarını organik tarım vadisi olarak değerlendirmeyi çok önemli gördüklerini anlatan Ataiyibiner, şunları kaydetti:

“Tarımın geleceği olan organik tarım üretimini artıracak bir proje geliştirdik ve Güneydere ile Evliyatekke köylerinde bu yıl ekim döneminde ilk uygulamayı yaptık. Üniversite teknik destek verdi, Tarım İl Müdürlüğü ise çiftçi eğitti. İl Özel İdaresi de ücretsizorganik patates tohumluğu desteği verdi. Biz de yetiştirdiğimiz bu patatesin tümüyle organik olduğunun belgelenmesi için gerekli olan sertifikasyon firmasının ücretini ödedik. Sonuç aldık ve 60 çiftçi ile 170 dekarda yaptığımız çalışmadan yaklaşık 400 tonorganik patates ürettik.”


HEM ORGANİK HEM KİLOSU 1 LİRA...

Bir dağ köylüsünün bir dekarlık patates üretiminden 10 dekar buğday hasadına eş değer gelir elde ettiğini vurgulayan Ataiyibiner, “Patateslerin bir kısmını Konya'nın ünlü pazar yeri olan Muhacir Pazarı'nda kurduğumuz stantta kilosu 1 liradan sattık. Pazarlama işini ise Rasayana isimli bu konuda çok tecrübeli bir firma üstlendi. Patatesin bir kısmını da Konya Şeker,patates tesislerinde işlemek üzere çiftçiden iyi bir fiyatla aldı. 'Yani ürettiğimiz organik patates resmen kapışıldı' desek yeridir. Kilosu 1 liradan organik patates yoğun ilgi gördü. Üretim alanını genişleteceğiz” diye konuştu.

TAŞKENT'TEN AKŞEHİR'E KADAR TÜM DERE YATAKLARINDA...

Ataiyibiner, bu ilgi üzerine önümüzdeki yıl için yeni bir hazırlık yaptıklarını, Taşkent'ten Akşehir'e kadar olan tüm dere yataklarındapatates üretimini yaygınlaştırmayı planladıklarını, en kötü ihtimalle önümüzdeki yıl organik patates üretilen köy sayısını 4'e çıkaracaklarını anlattı.
Organik üretimin KOP Eylem Planı'na da alındığını vurgulayan Ataiyibiner, Meram'ın Türkiye'nin bildiği bir marka olduğunu, bu markayı organik ürünlerle anılır hale getirmeyi, sonra da Avrupa pazarı için organik üretim yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

http://sivaszmo.blogspot.com/