Çiftçilerin parası hesaba yattı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere yapılan destek ödemesinin ilk bölümünün bugün itibariyle hesaplara yattığını söyledi.

 

Eker, bu yıl tarıma toplam 6 milyar lira civarında destekleme ödemesi öngörüldüğünü, bunun 5.5 milyar liralık bölümünün Haziran ayına kadar, 500 milyon lirasının da Haziran'dan sonra ödeneceği belirtti.

ÖDEME TAKVİMİ

Hububat primi, hayvancılık destekleri ile kırsal kalkınma desteği olarak bugün çiftçiye toplam 530 milyon lira ödeme yapıldı.

Şubat ayında mazot, gübre, toprak analizi, hububat ve bakliyat primi, tarımsal sigorta, kırsal kalkınma ve hayvancılık desteği ödemelerine istinaden 1 milyar 922 milyon lira ödemede bulunulacak.

Mart ayında 707 milyon lirası fındık için olmak üzere çay, hububat, bakliyat primi, tarımsal sigorta ve tohum fide desteği olarak toplam 1 milyar 345 milyon lira, Nisan'da 418 milyon lira, Mayıs'ta 935 milyon lira, Haziran'da da 384 milyon lira çiftçiye ödeme yapılacak.

Böylece Haziran ayına kadar ödemelerin 5.5 milyar lirası gerçekleştirilmiş olacak. Haziran'dan sonra ise 500 milyon TL ödenecek.

http://www.gidatarim.com/icerikdetay.asp?IcerikId=14186&tur=1

http://www.hurriyet.com.tr/